Chytré domácnosti

Snažíme se dodávat vždy to nejkvalitnější řešení na trhu, proto spolupracujeme s nejlepšími dodavateli a právě proto jsme si zvolili za partnera společnost LOXONE. Její systémy v sobě kombinují to nejlepší pro chytré domácnosti a inteligentní elektroinstalace.

Inteligentní elektroinstalace nebo chytrá domácnost? Lámete si hlavu, jaký je rozdíl mezi inteligentní elektroinstalací a chytrou domácností? Obě možnosti vám zajistí automatizované řízení domácnosti, ale liší se v množství funkcí, způsobech ovládání i nákladech na instalaci.

Co je inteligentní elektroinstalace?

Inteligentní elektroinstalace poskytuje funkce nad rámec chytré domácnosti. Nejčastěji se instaluje do nových domů již při rozvodech elektřiny. Ty se totiž instalují zcela jiným způsobem – dráty se sbíhají v centrálním místě a ovládání světel i spotřebičů probíhá pomocí vlastního serveru. Díky inteligentní elektroinstalaci vznikají inteligentní domy, hotely a firemní prostory, které jsou projektovány tak, aby byla budova maximálně automatizovaná, regulovatelná a úsporná.

Smarthome1
Výhody

Inteligentní elektroinstalace se nejčastěji projektuje do domu ve výstavbě, tím pádem se do ní zahrnou veškeré možnosti automatizace a regulace – osvětlení, zabezpečení, vytápění, spotřebiče, multimédia aj. Všechny části spolu budou bez problémů komunikovat.

Inteligentní dům se propojí pomocí kabelů – to znamená vyšší rychlost, stabilitu a bezpečnost. Navíc nemusíte řešit výměnu baterií. Na druhou stranu je dobré, když je systém o možnost bezdrátové komunikace rozšířen z důvodu dodatečného snadného rozšíření.

I z hlediska možností napadnutí systému je drátové řešení bezpečnější. Systém má obvykle vlastní síť a miniserver, proto všechny citlivé údaje zůstávají v domě. V případě, že je systém doplněn o možnost bezdrátové komunikace, je důležitá kvalita šifrování a bezpečnosti.

Nevýhody

Při zapojení kompletní inteligentní elektroinstalace počítejte s částkami v řádech stovek tisíc. Při využití základní konfigurace pro menší rodinný dům byste se měli vejít do částky okolo 120 tisíc. Tato částka je samozřejmě značně odvíjí od toho, co všechno chcete pomocí serveru řešit. Je důležité si uvědomit, že systém chytré domácnosti v konečném důsledku nemusí být dražší, ale naopak levnější. Jeden server vám totiž řeší nejen elektroinstalaci, ale i např. zabezpečovací, přístupový nebo docházkový systém. Může řešit kompletně logiku vytápění, stínění a chlazení domu. Když se výsledné částky dají dohromady, výsledná cena může být naopak nižší.

Inteligentní elektroinstalaci lze samozřejmě instalovat i do staršího domu, ale počítejte spíše s omezenými možnostmi, navíc podmíněnými stavebními zásahy. Nikdy ale už nemůžete získat výsledky (zejména v úsporách), jako má domácnost, která byla navrhována již se záměrem využít inteligentní elektroinstalaci.

Spolehněte se pouze na firmy, které mají s inteligentními elektroinstalacemi dostatek zkušeností. Je potřeba udělat kompletní rozvody elektřiny, ale také celý systém správně naprogramovat.

Podívejte se na příklad chytrého domu v praxi.

Krátké video od našeho partnera společnosti LOXONE, s několika praktickými ukázkami jak může inteligentní elektroinstalace fungovat. Systém toho samozřejmě dokáže daleko více.

Podívejte se dále na krátkou úvahu jak může být systém nastaven.

Rádi vám domluvíme návštěvu v showroomu společnosti LOXONE, kde si uděláte kvalitní představu o tom, jak by váš dům, byt, hotel, nebo např. kanceláře mohli využívat celého chytrého systému. V tomto videu naleznete několik dalších úvah, jak může systém fungovat a proč dokáže ii uspořit vaše peníze.

Smarthome2

Co je chytrá domácnost?

Chytrá domácnost, často označována jako Smart Home, je soubor zařízení a ovládacích prvků, které si můžete pořídit do své domácnosti, aby vám usnadnily život. Jedná se o světla, spotřebiče, zásuvky, vypínače či další zařízení. Prvky chytré domácnosti si můžete pořídit do již vybavené domácnosti. Není potřeba dělat nové rozvody elektřiny. Přístroje spolu komunikují na základě bezdrátového signálu – využívají WiFi nebo Bluetooth připojení. Chytrá domácnost dokáže usnadnit život, ale také ho velmi zkomplikovat.

Výhody

Prvky chytré domácnosti si snadno pořídíte do již vybaveného bytu. Chcete například spouštět spotřebiče na dálku? Zapojte je pomocí chytré zásuvky, kterou ovládáte přes WiFi.

Smart Home si zvládnete vytvořit i sami. Není potřeba měnit elektroinstalaci. Ve většině případů jen pořídíte doplněk ke stávajícímu vybavení, který zvládne zapojit i laik.

Svoji domácnost můžete automatizovat už za pár stokorun – například při pořízení chytrého osvětlení, které ovládáte mobilním telefonem. Pokud se ale rozhodnete pro nákup spotřebičů, osvětlení, zabezpečovacích systémů a dalších prvků chytré domácnosti, může vás to vyjít i na stovky tisíc korun.

Nevýhody

Chytrá domácnost komunikuje výhradně bezdrátově, a proto se můžete potýkat s horší kvalitou signálu či pomalejším přenosem dat.

Bezdrátovou komunikaci lze různými způsoby napadnout. Hackeři mohou dálkově vypnout vybrané přístroje, případně špehovat lidi nebo krást jejich citlivá data. Nic takového nedokážou přes kabel, pokud do objektu nemají fyzický přístup.

Budete-li si prvky chytré domácnosti pořizovat postupně, dávejte si pozor na vzájemnou kompatibilitu. Jinak si budete muset stahovat další a další aplikace, aby spolu zařízení komunikovala, a nebo to vůbec nebude možné.

Co s námi získáte

DOSTUPNOST

Na naši cenu určitě dosáhnete.

Nabídneme Vám rozumný termín realizace.

Pokrýváme celý Plzeňský a Karlovarský kraj.

VŠESTRANNOST

Zvládáme většinu elektro a IT prací.

Realizujeme dílčí dodávky nebo zastřešíme celé řešení.

Nebojíme se řešení
na klíč.

ODBORNOST

Máme téměř 25 let praxe v oboru.

Sledujeme trendy
a neustále se vzděláváme.

Za svou práci ručíme, dodržujeme termíny
a garantujeme kvalitu.

INOVACE

Nabízíme moderní produkty a řešení.

Pro optimální výsledek využíváme inovativní technologie.

Máme stabilní technické zázemí.

GARANCE

Poskytujeme záruční
i pozáruční servis.

Kdykoliv Vám poskytneme odbornou konzultaci.

Vašim systémům zabezpečíme trvalou péči a podporu.

Máte dotaz? Kontaktujte nás...